Wyjaśniamy próby złota
Złoto jest szlachetnym metalem, szeroko wykorzystywanym w jubilerstwie. Walory złota znane są już od wieków, a trendy do chwili obecnej niewiele się zmieniły. Kiedy mamy zamiar kupić wyroby ze złota, nagle stajemy przed dylematem, którą próbę złota wybrać? Okazuje się bowiem, że próby złota dzieli nie tylko cena, ale również i właściwości. Warto wiedzieć jakie złoto wybrać, by cieszyć się jego wysoką jakością - na rynku jubilerskim mamy do dyspozycji próbę 333, 585, a także 750. Tak naprawdę jednak w Polsce można spotkać aż 7 różnych prób złota.
Próba złota - co to takiego?
Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych prób, warto wiedzieć, czym w ogóle jest próba złota? Otóż tym mianem określa się zawartość czystego złota w stopie, która wyrażana jest w promilach. Nie liczmy bowiem na to, że wyroby jubilerskie są szczerozłote - metal ten jest bowiem plastyczny i miękki, dlatego domieszki zwiększają jego odporność. Próba złota to informacja o tym, ile jednostek masy złota przypada na 1000 jednostek masy stopu metali. O zawartości złota mówi także system karatowy, stosowany często wraz z próbami. Zanim wyrób ze złota otrzyma odpowiednią próbę, bada się go pod względem zawartości czystego metalu. Następnie otrzymuje znak, który poświadcza próbę i mówi o ilości karatów. Jest to potwierdzenie ilości czystego złota w stopie, a próba zgodnie z przepisami powinna być wybita na każdym złotym przedmiocie, z wyjątkiem monet. Warto przybliżyć, jakie próby złota występują w Polsce i jaką prezentują ilość czystego złota w wyrobie.
- 999 - 99,9% czystego złota
- 960 - 96,0% czystego złota
- 750 - 75,0% czystego złota
- 585 - 58,5% czystego złota
- 500 - 50,0% czystego złota
- 375 - 37,5% czystego złota
- 333 - 33,3% czystego złota
Którą próbę złota wybrać?
Przy zakupach wyrobów jubilerskich często nie wiemy, złoto jakiej próby wybierać. Najbardziej popularne są wyroby z próbą 585, czyli złoto 14 karatowe. Jest ono stosunkowo plastyczne i łatwe w obróbce, jednocześnie prezentuje wysoką jakość i często wykorzystywane jest jako materiał do produkcji kolczyków, pierścionków zaręczynowych, obrączek. Złoto próby 333 (8 karatów) jest tańsze, ponieważ zawiera mniej czystego kruszcu. Tworzona z niej biżuteria jest alternatywą dla osób, które nie mogą lub nie chcą kupować drogiego złota. Niższa próba to większa ilość domieszki innych metali, dlatego też takie złoto jest bardziej odporne na uszkodzenia. W przypadku 18 karatowego złota o próbie 750, na pewno inwestujemy w wysoką jakość wyrobu. Złoto o tak wysokiej zawartości czystego kruszcu może się szybko rysować, odginać i ogółem uszkadzać podczas codziennego użytkowania. Z tego powodu nie wykorzystuje się go często jako materiał jubilerski.
Próba złota a jego kolor
Od próby złota zależą nie tylko jego właściwości, ale także kolor wyrobu. Czyste złoto ma mocno żółty odcień, dlatego zmiany barwy zależą od rodzaju stopy i jego barwy. Odchylenia w zakresie żółtej barwy traktujemy standardowo, jednak obecnie modne jest złoto w nowoczesnych odcieniach - bieli czy różu. Jeśli wybierzemy takie złoto, otrzymamy wyrób jubilerski wysokiej klasy, jednocześnie o nowoczesnym wyglądzie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Na podstawie 1opinii naszych klientów