Czarne złoto – co to takiego?
Czarne złoto to jeden z najchętniej wykorzystywanych ostatnio surowców do produkcji biżuterii. Zyskało ono niebywałą popularność ze względu na wygląd, kształt, a także szereg innych czynników – takich jak, chociażby oryginalność. Co ciekawe, wiele osób tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia właśnie z wyrobem wykonanym z czarnego złota. W takiej sytuacji najczęściej jest ono mylone z platyną lub różnymi stopami metalu. Kolor złota może wynikać ze stopu lub z rodzaju powłoki galwanicznej, którą zostało pokryte. Ale czym tak naprawdę jest to opisywane i przez wielu pożądane, czarne złoto?
Co to jest czarne złoto i jaką ma historię?
Nie każdy wie, że nanoporowate złoto zostało uzyskane przez zespół prof. Kim Younga z Ulsan National Institute and Technology. Kruszec nazywany przez wielu ,,czarnym złotem'' to materiał dwukrotnie bardziej wytrzymały, niż na przykład lite złoto. Co ciekawe, mimo większej wytrzymałości jest ono lżejsze od wymienionego rywala nawet o 30%. Stabilność chemiczna sprawia, że czarne złoto jest bezpieczne dla ludzi, nawet tych, którzy zmagają się z uporczywymi alergiami. Szorstka powierzchnia czarnego złota sprawia, że biżuteria taka pozbawiona jest połysku. Skąd wzięła się czarna barwa złota? Stało się tak w wyniku przemian chemicznych, kiedy to nanopory są mniejsze, niż 100 nanometrów. Dzięki nanoporowatej strukturze złoto staje się lżejsze, wytrzymalsze mechanicznie – i zmienia kolor na czarny.
Jak powstaje czarne złoto?
Do wytworzenia czarnego złota wykorzystuje się młyn kulowy, w celu zwiększenia wytrzymałości na zginanie stopów złota i srebra. W wyniku późniejszych przemian polegających na wytrawieniu srebra uzyskujemy tzw. nanoporowate złoto. Co ciekawe, rozmiary porów mogą być dowolnie kontrolowane i zmieniane w zależności od wysokości temperatury i poziomu kwasu azotowego dodawanego podczas procesu. Wielu naukowców jest zdania, że technika ta może pozwolić na uzyskanie innych nanoporowatych metali szlachetnych, pośród których znajduje się platyna, czy pallad.
Inne sposoby wytwarzania czarnego złota
Wiemy już czym jest czarne złoto, jednak powyżej przedstawiona została jedynie jedna metoda wytwarzania takiego rodzaju kruszca. Otóż czarne złoto to także metal (srebro lub złoto), który pokryć można także rodem lub rutenem. Niestety taka metoda z czasem ulega wytarciu. Podczas dokonywania zakupów biżuterii warto wiec dowiedzieć się, w jaki sposób element biżuterii został wytworzony i czym jest pokryty. Czerń a złocie lub srebrze uzyskać można także dzięki technologii CVD polegającej na chemicznym osadzaniu fazy gazowej. To rodzaj obróbki chemiczno-cieplnej, która polega na nanoszeniu cienkich powłok specjalnego gazu na poszczególne metale.
Jakie rodzaje biżuterii wykonane są z czarnego złota?
Tak naprawdę wszystkie rodzaje biżuterii dostępne są w wariantach wykonanych z czarnego złota. Wziąć pod uwagę można tutaj zarówno kolczyki, jak i pierścionki, czy wisiorki. Co ciekawe, na czarne złoto coraz częściej decydują się osoby szukające naprawdę oryginalnych i indywidualnych obrączek ślubnych. Takie obrączki bez wątpienia przyciągają wzrok i są czymś wyjątkowym. Warto zauważyć tutaj, że obrączki wykonane z czarnego złota nie niszczą się tak bardzo, jak takie, które zostały stworzone ze złota żółtego, czy białego. Na takiej strukturze znacznie rzadziej powstają skazy i niedoskonałości. Oznacza to, że takich obrączek nie trzeba tak często poddawać renowacji – oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy materiał, który nie został pokryty wspomnianym rodem lub rutenem.
Czarne złoto to nowatorski i ciekawy metal szlachetny, który bez wątpienia wyróżnia się wśród innych surowców – jednak warto zorientować się, czy biżuteria, którą kupujemy stworzona została z kruszcu wysokiej jakości.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Na podstawie 3opinii naszych klientów